چند نکته درباره آزمون فرانسه

۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۰۷:۱۱ ب.ظ

دیپلم های زبان فرانسه (دیپلم های ملی)

DILF
مدرک Diplôme initial de langue française گواهینامه سطح مقدماتی زبان فرانسه و معادل سطح A1.1 در CEFR است.
DELF
مدرک Diplôme d’études en langue française گواهینامه تحصیلات زبان فرانسه است.
DALF
مدرک Diplôme approfondi de langue française گواهینامه سطح پیشرفته زبان فرانسه است.
این مدارک که صرفاً برای ارزیابی سطح زبان فرانسه شهروندان غیرفرانسوی طراحی می‌شوند، مدرک رسمی مهارت و تسلط به زبان فرانسه هستند. این مدارک به صورت مادام العمر معتبر هستند. آزمون های DELF و DALF مستقل هستند و می‌توان بدون محدودیت زمانی در یک یا دو کشور در آنها شرکت کرد.
۵ گزینه برای متقاضیان آزمون DELF وجود دارد:
DELF tout public : آزمون عمومی زبان فرانسه
DELF Prim : برای کودکان دبستانی ۱۲-۷ سال
DELF junior : نوجوانانی که در مدرسه تحصیل می‌کنند
DELF school : نوجوانانی که در مدرسه تحصیل می‌کنند
DELF Pro : کسانی که در حال ورود به بازار کار یا ارتقاء حرفه‌ای هستند
مدرک DALF گواهی می‌کند که دارنده آن شایسته ورود به نظام آموزش عالی فرانسه است و او را از هر آزمون زبان فرانسه دیگری برای پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه معاف می‌کند.
DCL
مدرک Diplôme de Compétence en Langue دیپلم ملی سطح حرفه‌ای زبان فرانسه است که توسط وزارت آموزش فرانسه برای بزرگسالان و رفع نیازهای حرفه‌ای طراحی می‌شود. آزمون های DCL 5 حوزه مهارتی زیر را پوشش می‌دهند:
مهارت درک مطلب
مهارت درک شنیداری (یا درک زبان اشاره فرانسه)
مهارت گفتاری (یا بیان به زبان اشاره فرانسه)
مهارت نوشتاری
مکالمه شفاهی (یا به زبان اشاره فرانسه)
دو نسخه از DCL وجود دارد:
DCL FLE : برای کاربردهای روزمره زبان فرانسه معادل سطح A2 تا C1 در CEFR
DCL FP : برای زبان فرانسه تجارت و کسب و کار معادل سطح A1 و A2 در CEFR
آزمون های زبان فرانسه _2
آزمون های مهارتی زبان فرانسه
TCF
آزمون Test de Connaissance du Français یک آزمون مهارتی عمومی زبان فرانسه برای تمام افراد غیرفرانسوی است که به دلایل حرفه‌ای یا شخصی، قصد اخذ سریع و آسان مدرکی مطمئن برای گواهی دانش زبان فرانسه را دارند. آزمون TCF شرکت‌کنندگان را در ۶ سطح (متناظر با ۶ سطح CEFR) قرار می‌دهد.
TEF
آزمون Test d’Evaluation de Français یک آزمون زبان فرانسه مربوط به اتاق تجارت و صنعت پاریس (Paris Chamber of Commerce and Industry) و مورد تأیید نظام آموزش ملی فرانسه است. این آزمون نیز شرکت‌کنندگان را در قالب ۶ سطح CEFR سطح‌بندی می‌کند. دانشویانی که می‌خواهند وارد دانشگاه های فرانسه شوند، می‌توانند در آزمون TEF شرکت کنند.
سطح زبان فرانسوی برای شهروندی فرانسه
تحت قوانینی که توسط وزارت کشور فرانسه اعمال شده، تمام کسانی که قصد درخواست شهروندی فرانسه را دارند، باید سطح B1 را در مهارت گفتاری زبان فرانسه داشته باشند.
این آزمون‌های مهارتی زبان فرانسه، مورد تأیید هستند:
TCF
TEF
DCL FLE
متقاضیانی که دارای مدرک DELF B1 یا بالاتر هستند، از این فرایند معاف می‌باشند.
آزمون های زبان فرانسه دانشگاه پاریس-سوربن
دانشگاه پاریس-سوربن از سال ۱۹۶۱ آزمون های مهارتی زبان فرانسه را برای دانشجویان غیرفرانسوی برگزار می‌کند و ۵ مدرک دیپلم مختلف را تحت قالب «فرانسوی به عنوان زبان دوم» در سطوح C2 ،C1 ،B2 ،B1 و C3 ارائه می‌دهد.
 
دیگر آزمون ها
TFI : Test de Français International آزمون بین المللی زبان فرانسه که توسط سازمان سنجش تحصیلی فرانسه ارائه می‌شود. TFI معادل تافل برای زبان فرانسه است.
BULATS یا Business Langugage Testing Service : سازمان سنجش زبان کسب و کار است که توسط دانشگاه کمبریج با همکاری آلیانس فرانسز (l’Alliance Française)، مؤسسه گوته، ALTE (انجمن برگزارکنندگان آزمون زبان در اروپا) و مؤسسه سروانتس توسعه داده شده و هدف اصلی آن ارزیابی مهارت برقراری ارتباطات حرفه‌ای است.
Le Certificat Voltaire : آزمونی برای سنجش مهارت املا به زبان فرانسه
La Certification Le Robert : آزمون زبان فرانسه با مدرکی معتبر در سراسر جهان که املا، دستور زبان، قدرت بیان و دامنه لغات را ارزیابی می‌کند.
LevelTEL : آزمون سنجش سطح ارتباطات شفاهی به زبان فرانسه از طریق تلفن
CEFR مخفف Common European Framework of Reference for Languages و معادل چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها است که مرجع تعیین سطح مهارت زبان برای توسعه استانداردها، آزمون‌ها و گواهی‌نامه‌های زبان می‌باشد.
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید