شرایط کار پزشکان در آلمان

۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۲:۲۹:۵۱ ب.ظ

پزشکانی که قصد مهاجرت کاری به آلمان دارند باید بدانند برای کار در این کشور شرایطی وجود دارد. حال سوال این است که شرایط کار پزشکان در آلمان چیست؟ دولت این کشور برای تامین نیروی کار متخصص خارجی لیست مشاغل مورد نیاز خود را ارائه کرده است، یکی از مشاغل مورد نیاز در این کشور پزشکی و زیر شاخه های آن می باشد. در این کشور نیز مشاغل مختلف پزشکی بیش ترین درآمد را به خود اختصاص داده اند.

افرادی که موفق شوند اجازه کار در این کشور را به دست بیاورند، می توانند در مراکز درمانی آلمان مشغول به کار شوند. همچنین می توانند برای خانواده خود اجازه اقامت دریافت نمایند و با رعایت قوانین تابعیت آلمان را به دست بیاورند. موسسه سفیران سروش سعادت در این نوشتار سعی دارد به بررسی شرایط کار پزشکان در آلمان بپردازد و اطلاعاتی را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

بررسی شرایط کار پزشکان در آلمان

طبق آخرین آمارهای اعلام شده توسط سایت نظام پزشکی آلمان بیشتر از 20000 نفر پزشک خارجی در این کشور مشغول به کار می باشند. بیشتر این پزشکان از کشورهای: ایران، روسیه، یونان، اتریش و لهستان هستند. از لحاظ سطح پزشکی این کشور رتبه سوم را در سطح دنیا و بعد از کشور آمریکا و کشور انگلستان به خود اختصاص داده است. دولت این کشور به دلیل مهم بودن رشته پزشکی در آلمان بودجه بسیار زیادی را برای پژوهش و تحقیقات در نظر گرفته است.

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور را دارند باید بدانند که طول مدت تحصیل در این کشور 6 سال می باشد. دانشجویان علاوه بر آزمون های دانشگاهی باید در یک آزمون سراسری که معمولا در هر  ایالت برگزار می شود شرکت نمایند. این آزمون به 2 صورت کتبی و شفاهی برگزار می شود. دانشجویان باید در این آزمون ها حداقل نمره در نظر گرفته شده را به دست بیاورند تا از دانشگاه فارغ التحصیل شوند و مدرک پزشکی را به دست بیاورند. در صورتی که فرد موفق نشود حداقل نمره را به دست بیاورد اجازه کار پزشکی و مدرک تحصیلی به او ارائه نمی شود.

بررسی شرایط کار در آلمان

یکی از شرایط کار پزشکان در آلمان به این صورت است که دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های غیر اتحادیه اروپا باید در اولین قدم در یک آزمون سراسری که توسط هر ایالت مدیریت می شود شرکت نمایند. اگر فردی بتواند نمره قبولی را به دست بیاورد به این منظور است که فرد معادل یک پزشک تحصیل کرده در کشور آلمان تخصص های لازم را برای شروع به کار دارند.

در چند سال اخیر با توجه به کمبود پزشکان متخصص در این کشور، دولت آلمان یک برنامه طولانی مدت برای ورود پزشکان عمومی خارجی و بین المللی در نظر گرفته است. به همین دلیل هر ساله پزشکان خارجی زیادی برای کار به کشور آلمان مهاجرت می کنند. میزان حقوق و دستمزد یکی از مسائل بسیار مهم برای متقاضیان می باشد. میزان حقوق پزشکان دستیار در هر سال بین 40000  تا 50000€ (یورو) می باشد. میزان حقوق در نظر گرفته شده برای پزشکان متخصص سالانه 80000€(یورو) می باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در کشور آلمان را دارند می توانند پس از گذراندن امتحانات عمومی و امتحانات تخصصی می توانند در بیمارستان ها یا  کلینیک ها مشغول به کار شوند و یا مطب خود را افتتاح نمایند. پزشکانی که مدارک تحصیلی خود را برای مرکز دولت ارسال نمایند می توانند در مراکزی مانند: کاریتاس، کلینیک های دانشگاه، دیاکنی، خانه های سالمندان عمومی و خصوصی، رفاه کارگران و کلیسا های عمومی و خصوصی مشغول به کار شوند. باید به این نکته اشاره کرد که پزشکان عمومی شانس بیشتری برای یافتن کار در کشور آلمان دارند. همچنین متقاضیان می توانند مطب خود را در شهر های بزرگ افتتاح نمایند و مشغول به کار شوند.

طیف وسیعی از دوره های پزشکی ارائه شده در دانشگاه های آلمان بسیار زیاد است و به شما این امکان را می دهد تا در هر رشته تحصیلی که می خواهید روی آن تمرکز کنید تخصصتان را انتخاب کنید. مجموعه عظیمی از برنامه های بین المللی در حیطه تخصص و کار پزشکی به شما امکان می دهد تا مشغول به کار شوید.

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید